Geçici-Kalıcı Dudak Dolgusu


Dolgun dudaklara sahip olmak; güzel ve alımlı görünmenin en önemli nedenlerinden biri olmuştur. Bu sebeple dolgun olmayan dudakları dolgunlaştırmak için birçok estetik müdahale yöntemi geliştirilmiştir.

Geçici Dudak Dolgusu


Dudak dolgunlaştırmada en sağlıklı yöntem olan geçici dudak dolgusunun kalıcılığı ortalama olarak 12 aydır. Lokal anestezi kremleriyle uyuşturulan dudağa, çok ince iğneler yardımıyla dudak dolgusu enjekte edilir. Dolgular 1cc’lik enjektörler halinde hazırlanır, normal bir dudakta dolgunun 0.7-0.8 cc’lik kısmı üst dudak için yeterlidir. Geriye kalan kısım ise alt dudağa enjekte edilir. İstenilen dudak büyüklüğüne göre dolgu sayısı artar veya azaltılabilir.

Dudak dolgusu uygulamasından sonra dudaklarda şişlik oluşabilir. Zamanla azalacaktır. Bir haftanın sonunda dudak ve dolgu arasında bir uyum sağlanmış ve hacim kazanmış, homojen bir görüntü elde edilmiş olacaktır. Bazı durumlarda morarmalar olabiliyor, bu morarıklıklar bir hafta sonunda geçecektir. Uygulama sonrasında sıcak içeceklerden kaçınılmalı, mümkünse dudaklara buz konularak rahatlatılmalıdır.
Bazen dudaklarda dolgu maddesi uyuşmamasından dolayı, topaklanma veya sertleşme olabilmektedir. Dudakta küçük kistler şeklinde olan bu topaklanmalar geçici olabildiği gibi kalıcı bir durumda da olabilir. Topaklanma tedavisi, hyaluronidaz (hyaluronidase) adı verilen bir enzim ile yapılır. Topaklanma olan dudaklara 1 veya2 kez bu enzimin verilmesi sonucu topaklanmalar kaybolacaktır.

Kalıcı Dudak Dolgusu

Translate »