Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme Dikleştirme Ameliyatı ile doğum, emzirme, süt verme, kilo alıp verme ve genetik nedenlerle oluşan meme sarkmaları düzeltilebilir. Memelerdeki farklılıklar ve asimetrik bozukluklar da meme dikleştirme ameliyatı ile düzenlenebilir. Meme dikleştirme ameliyatlarının amacı formu bozulan memenin eski formuna kavuşturulmasını sağlamaktır. Bununla birlikte yeniden şekillendirme, diklik kazandırma, ve daha sıkı bir yapıya sahip olması sağlanabilir.

Memelerdeki Sarkmaların Derecesi Memelerde sarkma genellikle meme başının ve meme altı çizgisinin yani meme altı kıvrımının hizasında veya daha aşağısında bulunması ile ifade edilir. Meme sarkıklığı meme altı çizgisinin hizasında veya biraz daha yakınında ise “hafif sarkma” vardır ve bu hafif sarkma Aerola* çevresinden doku çıkarılarak dikleştirilebilir.
Meme başı, meme altı çizgisinden 1-3 cm daha aşağıda ise “orta sarkma” durumu vardır. Bu durumlarda daha fazla deri çıkartılarak meme dikleştirme ameliyatı tam olarak yapılmaktadır. Bu operasyonda Aerola etrafında bir kesi olacağı gibi, memenin alt kısmına inen dik bir çizgi de olacaktır.
Meme ucu, meme altı çizgisinden 3 santimden daha fazla aşağısında ise “ileri dereceli meme sarkması” vardır. Böyle durumlarda ters “T” şeklinde iz kalacak mastopeksi uygulanır. Operasyon sonucunda meme altında yatay bir iz kalacaktır. Mastopeksi ile meme tam bir koni şekli veya yuvarlak bir şekil alabilir.
*Aerola: Meme ortasındaki kahverengi alan

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında İzler Ne Zaman Kaybolur?

Meme Dikleştirme Ameliyatı anında yapılan kesiler sonucunda ters T veya T şeklinde iz oluşacaktır. Bu izler ilk aylarda daha belirgin bir halde olsa da zaman geçtikçe yavaşça belirginsizleşmeye başlayacak, beyaz renge dönecek, yumuşayacak ve daha az görünür olacaktır. 1 ila 2 sene sonrasında belli belirsiz bir halde olacak izler, sütyen ve bikini içinde kalacağından sizi rahatsız etmeyecektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Meme Dikleştirme Ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ortalama olarak 3 saat sürer. Ameliyat bitiminde hasta fazla bir ağrı hissetmez. 4-5 günlük bir şişliğin ardından 1 hafta sonunda bu şişlikler inmeye başlar. 1 hafta sonunda pansuman yapılır. Atılan dikişler 10-12 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir.
Meme Dikleştirme Ameliyatı sonrasında ilk dönemlerde memeler daha dik ve yukarıda olacak, 1 ay sonunda ise meme altı kıvrım doğal haline gelecektir. Ameliyat sonrasında hasta 3-4 gün içerisinde gündelik hayatına dönebilir. Ağır sporlardan 1 aylık süre ile uzak durması gerekmektedir.
Translate »