Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı; büyük ve sarkan memelere sahip kadınların yaşadığı memelerin ağırlığını taşıyamama nedeniyle sırt, boyun, bel ağrıları gibi problemleri ve sütyen askı izleri, egzema, kötü koku, akıntı ve terleme gibi problemleri çözmek için yapılabilir. Bu problemlerin çözülmemesi ilerleyen yaşlarda hastalarda kamburluğa neden olur. Bu sebeple meme küçültme ameliyatı yaptırarak ömrünüzün geri kalanında daha sağlıklı bir hayat yaşamayı tercih edebilirsiniz.
Meme Küçültme Ameliyatı’nda meme dokusu, derisi ve yağı çıkarıldıktan sonra meme dokusuna şekil verilir. Böylelikle memeler daha küçük ve hafif, daha sıkı bir hale gelir. Bu işlem esnasında meme başı etrafındaki kahverengi meme halkası da tercihe göre küçültülebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme Küçültme Ameliyatı sonucunda bir takım izler kalabilir. Bunun nedeni meme küçültme ameliyatı, meme derisinin de çıkarıldığı bir ameliyat olmasıdır. Memenin yapısına bağlı olmakla birlikte genelde dikey meme küçültme, meme küçültme ameliyatlarında en çok kullanılan yöntemdir.
Dikey meme küçültme yöntemiyle meme de sadece düz bir çizgi izi kalmaktadır.
Farklı meme küçültme teknikleri olmasına rağmen, çoğu cerrah kendi emin olduğu yöntemi tercih etmektedir. Memelere açılan kesi hatları, memenin kahverengi kısmını çevreleyerek aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Fazla olan yağ dokusu, meme dokusu ve deri çıkarıldıktan sonra meme başı yeni yerine yani yukarı doğru taşınır. Ardından her iki meme dokusu meme başını çevreleyen kahverengi çemberde birleştirilerek memenin yeni hatları oluşturulur.


Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme Küçültme Ameliyatı pansuman yapılarak bitirilir. Sonrasında cerrahi bir sütyen hastaya giydirilir. Ameliyat sonrasındaki ilk 1-2 gün memelerde birikebilecek kan ve sıvıları dışarı atmak için düzenli kontrol gereklidir. Bu kontroller tarafımdan gerçekleştirilir. Hastalar, 4-5 günlük bir süreçten sonra normal hayatına dönebilir.
Meme Küçültme Ameliyatı sonrasında bir haftalık bir süreçte memelerde şişlikler oluşacaktır, sonrasında bu şişlikler kendiliğinden geçecektir. Kısa bir zamanda göğüsler daha dik ve yukarıda olacaktır. 1-3 ay sonrasında ise memelerin alt kısmını da dolduracak şekilde yer değişimi olacaktır.
Meme Küçültme Ameliyatı tamamlandıktan sonra 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırılmamalı ve itilmemelidir. İşiniz yorucu değilse, sosyal hayatınıza iki hafta içinde dönebilirsiniz.
         
Translate »