Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti)


Vajina’nın giriş kısmının 1-2 santim gerisinde küçük iç dudakların iç kısmına bağlı olarak bulunan Kızlık Zarı; normal bir cinsel ilişki ile, sürtünmeyle veya masturbasyonla veya doktor muayenesi ile yırtılabileceği gibi hafifçe zedelenebilir veya kısmi yırtılma oluşabilir. Kızlık Zarı’nın yırtılması ile bir miktar kanama olması beklenir, ancak bazı insanlarda bulunan kızlık zarı çeşitlerine bağlı olarak kanamalar gecikebilir veya hiç olmayabilir. Bu durum hem kişisel hem de ailevi problemlere sebep olabilir.
Anatomiye bağlı sebepler ve yapısal farklılıklarıyla kızlık zarları birbirinden farklı olabilir. Halkla şeklinde himen annulare (Latince kızlık zarı), yarımay şeklinde himen seminulare, dudak şeklinde himen labiale, iki delikli himen ve çok delikli himen cribriformis ile deliksiz himen imperforatus kızlık zarı çeşitlerini oluşturur.
Kızlık Zarı Dikimi operasyonunun amacı ilk cinsel ilişki esnasında kanama olayının oluşmasını sağlamaktır. Operasyon sonucunda kızlık zarı eski haline tam olarak benzemez. Sadece o bölgede kanama oluşmasını sağlayacak bir doku yerleşimi yapılır. Bu operasyon ile hastalar psikolojik bir rahatlama yaşarlar.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı


Bu yöntemin evlenmeden önce 3-7 gün öncesinde yapılması gerekmektedir. “Geçici” olduğu için uzun bir süre dayanmayacaktır. Bu yöntemde kızlık zarı artıkları bulunduğu yerlerden serbest bırakılarak bir araya getirilir ve dikilir. Bu yöntemin kanama garantisi yoktur. Ama kızlık zarı arka kısmını ek bir doku getirilip eklenirse kanama garantisi verilebilir.

Kalıcı Flep Yöntemiyle Kızlık Zarı Dikimi


Kalıcı Flep Yöntemi; kalıcı olan kızlık zarı dikimidir. Vajina iç yüzünden flepler alınarak yapılan bu operasyonla kanama, adet kanamaları, vajinal akıntıların dikilen bu zardan dışarıya çıkabilmesi sağlanmaktadır. Kalıcı Flep yönteminde kısmi dikişler değil, boydan boya dikişler kullanılmaktadır. Bu sayede dikiş açılması durumu yaşanmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı Sonrası


Kızlık Zarı Dikimi ameliyatı normal hayatınızı etkileyecek bir işlem değildir. Ameliyattan sonra 1-2 gün belli belirsiz bir ağrı olabilir. Bu ağrıyı ağrı kesicilerle yok etmek mümkündür. 10-15 günlük bir süreçte sızıntı olması gayet normal bir durumdur. Bu ameliyattan sonra adet görmek, kızlık zarına etki etmez. Ameliyat sonrasında 1 aylık bir süreçte spor aktivitelerinden uzak durmanız önerilir.
Translate »