Liposuction

Herhangi bir kilo problemi olmayan, zayıflama yöntemleriyle giderilemeyen yağlanmalara sahip kişilere uygulanan, fazla yağ dokusunun alınması ve vücuda daha estetik bir şekil kazandırılması için başvurulan yönteme Liposuction ismi verilir. “Yağ aldırma” olarak bilinen Liposuction; en çok uygulanan operasyonlardan biridir. Özellikle karın, bel, basen, kalça ve diz gibi yağlanmaların spor veya diyetle eritilemediği bölgelere uygulanır.
Çeşitli yöntemlerle daha akışkan hale getirilen yağ dokuları 1-2 milimetrelik kesikler içerisinde 2-3 milimetre çapındaki ince ve uzun kanüller kullanılarak vakumlanmasıyla Liposuction uygulaması yapılır.

Liposuction Kimlere Uygulanabilir?

Kronik bir sağlık problemi olmayan, hamile ya da yeni doğum yapmış olmayan herkese Liposuction uygulanabilir. Diyabet, kalp hastalığı vb. kronik sağlık problemi olan kişilere uygulamadan önce mutlaka bir takım testler uygulanır, risk faktörleri belirlenir.
Tehlike arz edecek durumlara karşı gerekli önlemler alınır. Yaş faktörü bu uygulamaya bir engel teşkil etmese de yaşa bağlı deri elastikiyeti kaybından dolayı bazı ileri yaştaki hastalara Liposuction uygulaması yapılmaz.

Liposuction Sonucunda Ne Kadar Yağ Alınabilir?

Liposuction ile ne kadar yağ alınabilir sorusu kişiden kişiye, kiloya ve uygulama alanı sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Her insan vücudunun yapısal özellikleri kendisine özgüdür. Bu sebeple 100 kilogram ağırlığa sahip olan bir erkekten ortalama 6-7 litre yağ rahatlıkla alınabilirken 68 kilogram ağırlığa sahip olan bir kadından ortalama 1-2 litre yağ almak yeterli olabilmektedir.
Liposuction kilo verme yöntemi olarak tercih edilmemelidir, Liposuction’ın kilo verme yöntemi olarak tercih edildiği durumlarda problemler oluşabilir.

Liposuction Sonrası İyileşme Dönemi

Liposuction sonrası iyileşme döneminde mutlaka özel olarak üretilmiş korseler kullanılmalıdır. Kişinin vücut özellikleri ile yağ doku miktarına göre yaklaşık 4-8 hafta korse kullanımı şarttır. Liposuction sonrasında ödem ve morlukların olması beklenen bir durumdur, zaman içerisinde bu durum ortadan kalkar. Liposuction işleminden bir hafta sonra dikişler alınır ve 1-3 hafta içerisinde hastanın genel sağlık durumunda bir sorun yoksa hasta günlük veya iş hayatına dönebilir. Liposuction uygulanan hasta eğer spor yapıyorsa 3-4 hafta sonrasında normal spor egzersizlerine dönebilir.


Liposuction Hangi Durumlarda İşe Yaramaz

Liposuction işlemi sonrasında unutmamak gerekir ki liposuction yaptırmış olmak, tekrar kilo alınmayacağı anlamına gelmemektedir. Yaşam şekli, diyet ve egzersizlerinize önem vererek tekrar kilo alma riskini minimize edebilirsiniz. Eğer vücudunuzda bölgesel yağ fazlalıklarına ek olarak deri sarkmaları da mevcutsa Liposuction yöntemi ile varolan sarkmalar toplanamaz.
Doğum duvarı sarkması ve selülit problemi yaşayanlar Liposuction yöntemi ile bu problemlerinden kurtulamaz. Farklı cerrahi seçenekler hakkında bilgi almaları gerekmektedir.
Translate »